Saugumo jausmas – it tylus pasitikėjimo balsas mūsų viduje. Tai ne tik durų spyna ar kamera gatvės kampe – tai nebylus žinojimas, kad kažkas budriai saugo tavo ir artimųjų ramybę. Šis jausmas – tarsi nematoma skraistė, leidžianti mums laisvai gyventi, augti ir kurti.
Dažnai nejučia priimame saugumą kaip duotybę, retai susimąstydami apie tuos, kurie tyliai stovi jo sargyboje. Šiandien puiki proga priminti apie šiuos žmones. Žmones, kurie mieliau renkasi sunkiai dirbti vardan visuomenės ir šalies saugumo, užuot pasakoję apie savo darbus. Apie tuos, kurie drąsiai ir ryžtingai stovi tarp mūsų ir organizuoto nusikalstamumo keliamų grėsmių.
Daugelis jų šiandien susibūrė Vilniuje – balandžio 11 d. minimos Lietuvos policijos organizuoto nusikalstamumo tyrimo padalinių įkūrimo ir veiklos metinės.
Nuo scenos skambėjo padėkos žodžiai pareigūnams
Sveikindamas šalies pareigūnus Lietuvos policijos generalinis komisaras Arūnas Paulauskas sakė: „Ne pirmus metus kreipiuosi į Jus ir kiekvieną kartą tai darau su nuoširdžiu jauduliu. Stebėti Jūsų darbą – tai matyti ne tik profesionalumą, bet ir stiprų žmogišką ryžtą. Jūsų pastangos pastebimos ne tik čia, Lietuvoje, bet ir už mūsų šalies ribų. Jumis pasitiki artimiausi mūsų partneriai, Jus vertina užsienio kolegos. Ir tai išties įkvepia. Galime drąsiai didžiuotis tuo, ką turime – stipriais, ryžtingais ir atsidavusiais pareigūnais. Iš visos širdies dėkoju už tai, ką darote!“
Šiltų sveikinimo žodžių buvo dosnūs ir artimiausi bendražygiai – prokurorai. „36 metai – tai išties įspūdingas laikotarpis. Per visus šiuos metus nuolat augote, stiprėjote ir kėlėte sau vis ambicingesnius tikslus. Ir kas svarbiausia – šių tikslų visuomet pasiekiate. Jūsų atsidavimas, profesionalumas ir drąsa rodo, kad Jums nėra neįveikiamų iššūkių. Nepamirškite pasidžiaugti tuo, ką jau esate nuveikę. Pasitikėkite savimi ir vertinkite kiekvieną dieną, kai savo reikšmingais darbais prisidedate prie Lietuvos saugumo.“– linkėjo generalinė prokurorė Nida Grunskienė.
„Šiandien mes susiduriame su naujais ir vis sudėtingesniais iššūkiais. Vienas iš esminių ir šiandien vis labiau ryškėjančių – hibridinės grėsmės. Jos ne tik keičia mūsų požiūrį į saugumą, bet ir reikalauja naujo požiūrio į kovą su šiomis grėsmėmis. Tam reikia ne tik fizinės jėgos, bet ir strateginio mąstymo, išmonės ir gebėjimo prisitaikyti. Džiugu, kad šioje kovoje esame ne vieni. Nuoširdžiai dėkoju prokurorams už glaudų bendradarbiavimą ir vienybę. Kova su organizuotu nusikalstamumu visada buvo ir bus kažkas daugiau nei pareigos atlikimas – tai ištikimybė duotai priesaikai ir tikėjimas, kad kiekvienas iš mūsų galime padaryti šį pasaulį saugesnį.“ – sveikinimo kalboje sakė Lietuvos kriminalinės policijos biuro viršininkas Arūnas Maskoliūnas.
Geriausiais pripažinti Vilniaus pareigūnai
Ypatingu renginio akcentu tradiciškai tapo nuo 2015-ųjų metų organizuojamo geriausių Lietuvos policijos organizuoto nusikalstamumo tyrimo padalinių pareigūnų konkurso, remiamo pirmojo Vidaus reikalų ministerijos padalinio kovai su organizuotu nusikalstamumu vadovo Alvydo Sadecko, laureatų apdovanojimai.
Šia iniciatyva siekiama paskatinti profesionaliausius, sumaniausius ir novatoriškiausius organizuoto nusikalstamumo tyrimo padalinių pareigūnus už itin reikšmingą darbą kovoje su organizuotu nusikalstamumu ir ypatingą indėlį į visuomenės saugumą. Konkursas – puiki proga dar kartą įdėmiau pažvelgti į milžinišką kasdienį pareigūnų darbą, kuris dažnai lieka nepastebimas, nors nuolat pabrėžiama, koks svarbus ir reikšmingas jis yra visai Lietuvai.
Šių metų nugalėtojais tapo penki Vilniaus apskrities vyriausiojo policijos komisariato Kriminalinės policijos organizuoto nusikalstamumo tyrimo valdybos pareigūnai, kurie sėkmingai atskleidė ir nutraukė Vilniaus Eskobaru praminto narkotikų prekeivio suburta tinklą, platinusį narkotines ir psichotropines medžiagas itin dideliais kiekiais.
Pirmieji šalies padaliniai kovai su organizuotu nusikalstamumu (6-tieji skyriai) buvo įsteigti 1989 m. balandžio 11 d. Jie veikė Vidaus reikalų ministerijoje ir trijuose didžiausiuose šalies miestuose – Vilniuje, Kaune ir Klaipėdoje.
Pagrindinė organizuoto nusikalstamumo tyrimo padalinių filosofija ir idėja tiek anuomet, tiek šiandien išliko ta pati – besąlyginis atsidavimas pareigai.
Per eilę metų organizuoto nusikalstamumo tyrimo padalinių pareigūnų darbo dėka pavyko nustatyti visas pavojingiausias Lietuvoje veikusias organizuotas nusikalstamas gaujas. Sukaupta išsami informacija apie jų veiklą, sudėtį, vidinę struktūrą ir hierarchiją, ryšius ir ekonominį potencialą. Išskaidytos tokios nusikalstamos grupės ir nusikalstami susivienijimai kaip „Vilniaus brigada“, „Gaidjurginiai“, „Tulpiniai“, „Daškiniai“, „Šiliniai“, „Daktarai“, „Agurkiniai“, „Smaugliai“, „Lapinai“, „Kamuoliniai“ ir kt. Atskleistos dešimtys padarytų rezonansinių sunkių ir labai sunkių nusikaltimų.
Taip kasdien įrodoma, kad nėra nepažeidžiamų ir nepagaunamų, o prieš kiekvieną blogio jėgą atsiras kita jėga, kuri kompetencija, įstatymo raide ir gebėjimu valdyti įstatymo suteiktus įrankius sugebės pažaboti bet kokį pasipriešinimą ir chaosą.
Vaizdo medžiaga: Sostinės kriminalistai užkardė didelio narkotinių medžiagų kiekio patekimą į nelegalią rinką
