Š. m. gegužės mėn. Alytaus „Vilties“ mokykla-darželis baigė įgyvendinti Erasmus+ programos KA122 projektą „Ugdymas lauke: beribės galimybės mokyti ir mokytis“, kuris tapo reikšmingu postūmiu įstaigos ugdymo praktikoje stiprinti lauko pedagogikos kryptį.
Dalyvavimas tarptautiniuose mokymuose Italijoje mokyklos-darželio pedagogų komandai suteikė galimybę pasisemti žinių ir įkvėpimo bei paskatino keisti formalaus ugdymo kasdieninę praktiką, ugdymo aplinkas bei požiūrį į vaikų mokymosi proceso organizavimą.
Pasirinkta projekto tema puikiai atliepia mokyklos-darželio vertybines nuostatas – kurti vaikui palankią, sveiką, kūrybiškumą skatinančią ugdymosi aplinką, kurioje būtų ugdomi ne tik akademiniai gebėjimai, bet ir vaikų savarankiškumas, bendradarbiavimas, ryšys su gamta.
Ugdymas lauke mokykloje-darželyje buvo taikomas ir anksčiau, tačiau mobilumo veiklos padėjo susisteminti žinias, įgyti tarptautinės patirties ir susipažinti su gerosiomis užsienio šalių praktikomis lauko pedagogikos srityje. Dalyviai grįžo pasisėmę metodinių idėjų, kaip ugdymą perkelti į lauko erdves tikslingai ir kryptingai, integruojant į formalųjį ugdymą bei kurti tvaresnę, į vaiką orientuotą, ugdymo aplinką.
Mobilumo Italijoje metu kilo idėja atnaujinti mokyklos-darželio lauko aplinką, sukuriant temines, pasakų motyvais paremtas, edukacines erdves. Taip mokyklos-darželio teritorijoje atsirado „Vilties” karalystė – vaikų pasauliui artima, mokanti vertybių, leidžianti kurti simbolinius pasaulius, lavinanti vaizduotę, kuriantį emocinį ryšį su aplinka ir leidžianti mokyti(s) per patirtį ir žaidimą, stebuklinga ugdymo(si) aplinka.
Projekto pabaigoje Alytaus „Vilties“ mokykloje-darželyje buvo suorganizuota baigiamoji projekto konferenciją, kurioje projekto dalyviai pasidalijo įgyta patirtimi, ugdymo lauke metodais ir idėjomis su kolegomis iš kitų miesto ir regiono švietimo įstaigų.
Konferencija tapo erdve diskusijoms, praktinėms veikloms ir idėjų sklaidai – dalyviai, naudodamiesi Actionband programėle ir joje pateikiamomis nuorodomis, keliavo po „Vilties“ karalystę ir vykdė pateiktas užduotis, išbandė kitus ugdymo lauke metodus ir įrankius, aptarė jų taikymo galimybes ugdymo procese.
Siekdami, kad projekto poveikis būtų ilgalaikis ir pasiektų kuo platesnę auditoriją, mobilumo dalyviai parengė metodines rekomendacijas „Ugdymas lauke: beribės galimybės mokyti ir mokytis“, kuriose pateikiami pagrindiniai ugdymo lauke principai, veiklų pavyzdžiai, patarimai veiklų planavimui bei įgyvendinimui.
Šios rekomendacijos paskelbtos skaitmeniniu formatu mokyklos interneto svetainėje www.viltiesdm.lt ir yra laisvai prieinamos tiek švietimo bendruomenei, tiek visiems besidomintiems lauko pedagogika.
Šis Erasmus+ projektas tapo postūmiu sistemingai diegti ugdymą lauke į formalųjį ugdymą kaip šiuolaikišką, į vaiką orientuotą ugdymo būdą, sustiprino darbuotojų profesines ir asmenines kompetencijas bei atvėrė duris tarptautiniam bendradarbiavimui ateityje.
• Alytaus „Vilties“ mokyklos-darželio informacija