Birželio 4 d. Švietimo, mokslo ir sporto ministerijoje prasidėjo derybos dėl kolektyvinės šakos sutarties atnaujinimo su Lietuvos švietimo ir mokslo profesine sąjunga, Švietimo ir mokslo profesine sąjunga „Solidarumas“, Lietuvos aukštųjų mokyklų profesinių sąjungų susivienijimu ir Lietuvos profesine sąjunga „Sandrauga“.
Pirmajame susitikime profesinių sąjungų vadovai Egidijus Milešinas, Aldona Kindurienė, Kęstutis Juknis, Sigitas Vaitkevičius pristatė reikalavimus dėl pedagogų darbo užmokesčio, mokytojų darbo apmokėjimo sistemos tobulinimo, darbo krūvio nustatymo, mokslininkų ir dėstytojų darbo sąlygų, kitų garantijų.
„Tęsiame dialogą ir bendradarbiavimą su profesinėmis sąjungomis. Šiandien išgirdome konkrečius pasiūlymus, kaip būtų galima dar pagerinti mokytojų, švietimo pagalbos specialistų, dėstytojų ir mokslininkų darbo sąlygas. Mūsų tikslai dėl šio siekio visiškai sutampa, tačiau dėl būdų ir laiko turime svarstyti ir rasti visoms šalims priimtinus sprendimus. Jie turi būti priimti atsižvelgiant į realias valstybės finansines galimybes“, – sako viceministras Jonas Petkevičius.
Vienas iš pagrindinių derybų objektų – mokytojų ir kitų pedagoginių darbuotojų atlyginimų didinimas nuo 2026 m., etatinio užmokesčio modelio pakeitimai. Profesinės sąjungos taip pat iškėlusios reikalavimus dėl mokytojo ir mokinio padėjėjų, švietimo pagalbos ir ikimokyklinio ugdymo finansavimo pakeitimų nuo 2028 metų. Taip pat iškeltas klausimas dėl profesinių pensijų kaupimo, užtikrinančio papildomas pensines garantijas mokytojams ir dėstytojams.
Derybose taip pat siūlomos Mokslo ir studijų įstatymo korekcijos: tyrėjo mokslinio darbo užmokesčio bazinis finansavimas, mokslininko praktiko pareigybės įteisinimas, papildomos išeitinės išmokos, atsižvelgiant į aukštojo mokslo įstaigoje dirbtų metų skaičių, ir kt.
Derybas dėl šakos kolektyvinės sutarties tikimasi užbaigti iki spalio 9 d.
Švietimo, mokslo ir sporto ministerija ir keturios švietimo profesinės sąjungos Lietuvos švietimo ir mokslo šakos kolektyvinę sutartį paskutinį kartą buvo atnaujinusios pernai metų rudenį. Joje buvo sutartas mokytojų, pagalbos mokiniui specialistų, dėstytojų, mokslininkų, neakademinių darbuotojų atlyginimų didinimas 2025 m., taip pat ilgalaikė darbo užmokesčio didinimo perspektyva, apibrėžtos kitos švietimo ir mokslo darbuotojų socialinių ir ekonominių sąlygų gerinimo priemonės. Numatyta iki 2028 m. kasmet didinti mokytojų, mokyklų vadovų, pagalbos mokiniui specialistų darbo užmokestį, jis turėtų augti ne mažiau kaip 5 proc. sparčiau už prognozuojamą kitų metų šalies vidutinio darbo užmokesčio augimą. Planuojama, iki 2028 m. pabaigos mokytojų vidutinis darbo užmokestis paaugs 30 proc.
• Publikacija dalinasi Lietuvos regionų naujienų portalas „Miesto naujienos“. Naujieną paskelbė „Švietimo, mokslo ir sporto ministerija“. Daugiau sau ir savo miestui aktualių naujienų rasite portale www.miestonaujienos.lt.